AJÁNLÓ
 
09:20
2014. 05. 29.
Kedves nézőink, a labdarúgó világbajnokság első körében mindennap ismertetőt kapnak az...
A bejegyzés folyatódik
 
09:20
2014. 05. 29.
A Dolly Rollozás, a hideg háborúzás és a kilencvenesezés után eljutottunk a 2000-es évek...
A bejegyzés folyatódik
 
09:20
2014. 05. 29.
Most Lovrencsics Gergő esett bele a gyakori hibába és beszélt barátságos meccs után három...
A bejegyzés folyatódik
 
09:20
2014. 05. 29.
Kedves nézőink, a vébé második napján már hat csapat dörgöli a brazil pályákon. A dél...
A bejegyzés folyatódik
 
09:20
2014. 05. 29.
Vébé-zenék sorozatunk nyitódarabjában a magyar válogatott mexikói kudarcát varrtuk simán...
A bejegyzés folyatódik
Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
 

Vébé-zenék: Domingo is csak Shakira elődje

0 komment

Miután előkaptuk a Dolly Rollt 1986-ból, most a második mexikói vébéig, 1986-ig fölmerülő dalokról közöljük meglehetős esztétikai igényeségünkből fakadó benyomásainkat. A modern vébé-himnuszoknál kevésbé ismertek Magyarországon a régebbiek, de egy hallgatást mindenképpen megérnek. Az 1962-es chilei labdarúgó világbajnokságra, tehát a hetedikre írtak először hivatalos dalt. A hatvanas évektől ugyan indulók már tartoztak a vébékhez, de a címadással az 1990-es évekig nemigen szaroztak.

Tangó!

Chile 1962, Los Ramblers: El Rock del Mundial

Az 1962-es chilei világbajnokságra írtak először hivatalos dalt. A dél-amerikaiak a fiatalokat célozták, a korszellemnek megfelelően Elvis Presley modorában egy rocky slágerrel jöttek, hadd táncoljon a nép. A Rock del Mundial című dal a korabeli chilei tinik bálványainak számító Los Ramblerst dicséri és mutatja, hogy spanyol nyelven is hódított a műfaj.

Anglia 1966, Lonnie Donagen: World Cup Willie (Where in this World are We Going)

Az angliai világbajnokságnak már kabalafigurája is volt. Ám World Cup Willie a wannabe birodalmi oroszlán, inkább tűnik a magyar jégkrém reklámból ismert Leo bátyjának. Willie és a róla szóló hivatalos dal mindenesetre szerencsét hozott a Bobby Charltonnal felálló hazai válogatottnak, amelyik akkor, hazai pályán nyerte meg először és utoljára a világbajnokságot. A britek kissé konzervatívabbnak mutatkoztak a chileieknél és véletlenül sem a korszak ordító beatzenekaraival népszerűsítették a vébét.

Mexikó 1970, Roberto do Nasciamento: Futbol Mexico 70

Nem elég, hogy az első mexikói vébé a brazilokról és Peléről (Edson Arantes do Nasciamento) szólt, még a vébé hivatalos dalát is a fekete gyöngyszem névrokona, Roberto do Nasciamento írta. A Futbol Mexico 70 latinosan ritmusos, ugyanakkor egy szombrérós James Bond paródia zenéjének is patentra beillene.

NSZK 1974, Maryla Rodowicz: Futbol

A német szerzők nem törték össze magukat egy vébé-himnuszért. Ezért az 1974-es vébé hivatalos dalának egy lengyel szerzeményt tekintünk. Az előadó egy szőke Janis Joplin és Rita Pavone keverék. Végülis a lenyó válogatott bronzot fogott azon a vébén. Kopaszos csatáruk, Gregorz Lato pedig gólkirály lett. Mindenesetre a szám címe (Futbol) egy meglehetős brainstormingon születhetett.


Argentina 1978, Ennio Moricone: Anthem


Azért Ennio Moricone sem kerített nagy ügyet a címadás köré. Az Anthem (Induló) cím épp megfelelő lesz - gondolhatta. Az Oscar-díjas filmzeneszerző a focivébékkel kapcsolatban is megemlíthető tehát. A darab a szerző tipikus dallamaihoz képest vidám, azért a tőle jól megszokott patetikát így sem felejti ki belőle.

Spanyolország 1982, Placido Domingo: Mundial '82

Most már tényleg úgy tűnik, hogy a vébé-indulók címadásainál csak annyi volt a szempont, hogy kapcslódjon a termékhez, oszt jó' van, drága Józsikám. Hanem ha a Real Madridnak vagy a spanyol focihoz valami zene kell, akkor Placido Domingo tenorja nem felejthető ki a számításból. Korunk legnagyobb tenorjai (Careras, Pavarotti, Domingo) amúgy is karmolják/karmolták a focit. Nem egy vébé után adtak nagykoncertet a futball tiszteletére.


Lájkold frappáns facebook oldalunkat!


comments powered by Disqus

Követők

juergenw popp